Posilujete rádi a máte pocit, že i přes pohyb a námahu vyvinutou při posilování máte problémy s tuky? Při posilování totiž nikdy nezahřejete komplet celé tělo, navíc se každému cviku můžete věnovat jen chvilku, abyste neublížili svým svalům. Pokud se tedy rozhodnete bojovat s tuky, měli byste se seznámit s takzvaným aerobním cvičením.
Ač se vám může zdát, že tuto variantu cvičení mají v oblibě pouze ženy, věřte tomu, že si ji oblíbíte i vy. Stačí to jen vyzkoušet. V tomto článku nahlédneme společně právě na aerobní cvičení. Podíváme se na to, jaké sporty se počítají k aerobním, kdy začít s aerobním cvičením, ale také na to, jak často byste měli cvičit.
Co si představit pod pojmem aerobní cvičení?
Aerobní cvičení je sportovní aktivita, při níž jsou zapojené svaly a veškeré procesy v nich vykonávány za přítomnosti kyslíku. Můžeme tedy říci, že se od ostatního cvičení odlišuje intenzitou. Při cvičení vás může překvapit zvýšená tepová frekvence, avšak uklidněte se, u aerobního cvičení je tento jev naprosto běžný, a právě díky němu se na správná místa dostane spousta kyslíku, jež tělo potřebuje.
Kyslík, jenž se dostává ke každému svalu, se zapojuje do boje s přebytečnými tuky a glukózou. Můžeme tedy s klidným srdcem říci, že kyslík je hlavním spalovačem. Tuk a glukóza se stávají hlavním zdrojem energie pro jednotlivé buňky vašich svalů. Čím déle budete provádět aerobní cvičení, tím více spálíte tuků.
Stále však mějte na mysli to, že pouhých 20 minut aerobní aktivity nestačí. Vaše tělo teprve po 20 minutách začíná přeměňovat tuky na energii, pokud byste skončili dříve, vaše snaha by byla bezpředmětná a zbytečná.
Jaké sporty se řadí k aerobním?
Pokud ve svém volném čase vykonáváte některou ze zmíněných aktivit, můžete jásat, protože s jejich pomocí můžete aktivně předejít různým onemocněním. Třeba i těm nejtěžším, k nimž patří například rakovina. A jaké že sportovní aktivity vám prospějí? Jedná se o několik aktivit, jež mnozí z nás provádějí dnes a denně a nemají potuchy o tom, jak blahodárné pro jejich zdravotní stav i tělo jsou.
První, zároveň asi nejoblíbenější aerobní aktivitou vůbec, je běhání. Při běhu jste nuceni zhluboka, a hlavně správně dýchat. Pokud dýcháte špatně, ihned to na sobě poznáte, protože vás začne nepříjemně píchat v boku. Myslete tedy na to, abyste dýchali zhluboka a pravidelně.
K dalším oblíbeným aktivitám pak patří plavání, in-line bruslení, běh na lyžích, posloužit však může i cyklistika. Pokud patříte k romantickým duším, půjčte si lodičku a povozte na ní svou přítelkyni. Veslování totiž také úžasně působí na spalování tuků a formování postavy.
Kdy je vhodné začít s aerobním cvičením?
Pro to, abyste se začali věnovat aerobnímu cvičení, není nikdy pozdě. Avšak věřte tomu, že nejlépe uděláte, když se do něj pustíte hned ráno po probuzení, jednak se krásně nabudíte, rozpálíte a hned bude váš den lepší, hezčí a plný pohody a dobré nálady.
Nejlépe je, když se vydáte cvičit ještě před snídaní, protože tak donutíte své tělo, aby rovnou čerpalo z tukových zásob, jež v sobě ukrývá. Snídani si dejte chvilku po tom, co skončíte s cvičením. Předejdete tak jisté nevolnosti, jež by mohla nastat. Ze stejného důvodu se nedoporučuje cvičení ihned po jídle.
Pokud se rozhodnete spojit aerobní cvičení s vaším oblíbeným posilováním, měli byste vědět, že by mělo vždy posilování předcházet aerobnímu cvičení. Pomocí posilování si protáhnete a posílíte jednotlivé svalové partie. Zároveň tak rychleji nasměrujete kyslík na správné místo, aby pak snadno okysličoval svaly při aerobním cvičení. Aerobní cvičení lze provádět rovnou v posilovně, stačí vám k němu pouze běžecký pás či rotoped.
Závěrem
Zkuste cvičením udělat i něco málo pro své zdraví, věřte tomu, že s aerobním cvičením se vám to hravě podaří.