Ve jménu dělené stravy – výhody a nevýhody

Rádi byste se něco více dozvěděli o dělené stravě? Chtěli byste jí žít a nevíte, jak začít? Co všechno obnáší životní styl nazvaný pojmem dělená strava? Na to si odpovíme v následujících odstavcích. Vyvrátíme si některé mýty, jež o tomto trendu převládají a položíme si otázku, jež se týká výhod a nevýhod.

Co si představit pod pojmem dělená strava?

Dělená strava je jednou z forem životního stylu, jenž se v posledních pár letech stal velice oblíbeným. Mnoho lidí si pod tímto pojmem však představuje jakousi dietu, což je na špatně. Ač člověk často díky držení se zásad této formy zdravého životního stylu zhubne pár kilo, rozhodně se nejedná o žádnou drastickou dietu.

Člověk, jenž se rozhodne dodržovat zásady dělené stravy, do svého těla dostane důležité a zdraví prospěšné látky. Potraviny jsou tedy rozděleny do určitých skupin, jež vypovídají o tom, jakým způsobem bude tělo trávit.

Skupiny, do nichž jsou potraviny zařazeny, existují celkem tři. Jedná se o bílkovinnou skupinu, v této skupině jsou ukryté veškeré potraviny, jež jsou bohaté na bílkoviny. Jedná se zejména o maso a výrobky z něj. Najdete zde však i sóju a vybrané ovoce, příkladem mohou být například třešně, broskve, jablka, hrušku, ale i spousty dalších.

V pořadí druhou skupinou je sacharidová, v níž se nachází potraviny bohaté na cukr. Do této skupiny patří zejména pokrmy z rýže a potraviny vyrobené z celozrnné mouky. Avšak objevíme zde i některé druhy zeleniny, jmenovat můžeme třeba bramboru a kukuřici, ale také sladké ovoce.

Poslední třetí skupinou je ta neutrální, u níž jsou proteiny a sacharidy v rovnováze, to znamená půl napůl. Příkladem mohou být sýry, mléčné výrobky, dále pak zelí, paprika, mrkev, špenát a spousta dalších. Alkohol byste měli pít akorát tak coby lihovinu. V jiném stavu určitě ne.

Výhody dělené stravy

Jednou z nesporných výhod dělené stravy je možnost účinné redukce váhy. Pokud začnete s dělenou stravou, budete si stále více uvědomovat, co jíte. Budete přemýšlet nad tím, co si dát a co nikoliv. To, že do svého jídelníčku budete zapojovat potraviny správně, zefektivní spalování tuků a bude se to také podílet na zrychlení vašeho metabolismu.

Další nespornou výhodou tohoto životního stylu je také to, že začnete v mnohem větší míře konzumovat ovoce a zeleninu, kterých je potřeba pro dobrý zdravotní stav, dobré trávení, ale také pro dosažení psychické pohody.

Poznamenat bychom však měli i ten fakt, že se s dělenou stravou dá předejít mnoha různým vážným onemocněním, a to právě díky vysokému obsahu zdraví prospěšných látek. Dělená strava je velice bohatá na různé vitamíny, ale také s její pomocí do těla přijmete spoustu vlákniny.

Nevýhody dělené stravy

Jednou z nevýhod je rozhodně to, že nemusí vyhovovat každému. Musíte se totiž striktně držet daného režimu a kombinace potravin. Tento životní styl vás úplně připraví o některé potraviny, jež jste do této chvíle měli oblíbené.

Další nevýhodou je riziko nestabilního výsledku. Může totiž dojít k takzvanému jojo efektu. Člověk má totiž tendenci po tom, co dosáhne kýženého výsledku, usnout na vavřínech. To je však pro jeho tělo nesmírně zatěžující a dalo by se říci, že i stresující.

Závěrem

Pokud vás dělená strava zaujala a rádi byste se jejími pokyny začali řídit, není v tom žádný problém. Jen postupujte obezřetně a přemýšlejte nad tím, co jíte. Jen tak předejdete nechtěným výsledkům.

Novinky E-mailem

Přihlašte se k odběru novinek. Budeme vám zasílat zajímavé články a novinky.

Novinky E-mailem

Přihlašte se k odběru novinek. Budeme vám zasílat zajímavé články a novinky.