Zdraví prospěšná brokolice

Zelená krasavice, jež se podobá svým tvarem květáku a již spousta strávníků odmítá. Na druhou stranu ale existuje i spousta jejích příznivců. Jedná se o potravinu, která blahodárně působí na zdraví jedince, a to hned v několika ohledech.

Často nás překvapuje, na co všechno má vliv. V tomto článku se podíváme na to, jaké látky se v této zelenině nachází a jaké orgány v našem organismu ovlivňuje. Třeba vás i přesvědčíme, abyste brokolici ochutnali.

Látky obsažené v brokolici

Ač se to nezdá, brokolice je přímo vitamínovou bombou. Pokud trpíte na nedostatek vitamínu C, B12 a spoustu dalších zdraví prospěšných látek, brokolice vám je dodá. Kromě vitamínů v ní najdete například hořčík, železo, draslík, kyselinu listovou, ale to pochopitelně ještě není kompletní seznam blahodárných látek.

Chcete-li doplnit do těla chybějící minerální látky a vitamíny, tak zapomeňte na předražené doplňky stravy a místo nich si kupte brokolici. Ta se dá jíst jak syrová, tak i po různé tepelné úpravě. Nejvíce zdraví prospěšných látek v sobě však má v syrovém stavu.

S pomocí této zeleniny se vyhnete velkým obloukem nejrůznějším nemocím, možná vás zaskočí a příjemně překvapí i to, že její látky vaše tělo dokážou ochránit i před tou nejzákeřnější chorobou – rakovinou.

Brokolice = bojovník s onemocněními

Kdy je vhodné obsadit do boje s onemocněním brokolici? S čím vším si tato zelená kadeřavá kráska dokáže poradit? Svou vitamínovou a minerální výbavou, jež jí byla dána do vínku, si hravě poradí třeba s cukrovkou, artritidou, ale hravě zvládne posílit pružnost a pevnost nejen cévních stěn, tuto funkci posiluje i ve střevech. Pomůže však i při bolestech kloubů a nemocech chrupavky.

Dokáže vyřešit záněty, jež se v poslední době stále častěji u lidí vyskytují. Je jedno, jestli se jedná o zánět močových cest nebo záněty v oblasti trávicího traktu. Pomůže i v boji se onemocněním srdce. Nejplatnějším bojovníkem je však v prevenci rakoviny, ale poskytne vám pomoc například i v rekonvalescenci po tomto zákeřném onemocnění. Svými účinky dokáže urychlit léčbu a zároveň vám zaručí, že veškeré procedury budete lépe snášet.

Zlepšuje brokolice paměť?

Jistě si kladete otázku, co je toto za hloupost? Jak vám brokolice může pomoci zlepšit paměť? Budete jistě hodně překvapeni, ale ona to opravdu dokáže. Stejně jako to zvládne i květák. Oba druhy zeleniny v sobě obsahují látku, jež ovlivňuje funkci mozku a posiluje schopnost učení a zapamatování si informací. Jedná se o chemickou látku nesoucí název cholin. Tato látka vám však pomůže i snížit riziko oslabování paměti vlivem stáří.

Závěrem

Dejte si pár růžiček brokolice a posilte tak nejen své zdraví, ale i funkce mozku. Až brokolici ochutnáte, určitě se zbavíte předsudků, jež vůči této zelenině máte. Je totiž nesmírně chutná. Avšak lepší je syrová, po tepelné úpravě není taková a hlavně přijde o většinu blahodárných látek, jež do svého těla potřebujete dostat.

Novinky E-mailem

Přihlašte se k odběru novinek. Budeme vám zasílat zajímavé články a novinky.

Novinky E-mailem

Přihlašte se k odběru novinek. Budeme vám zasílat zajímavé články a novinky.