1.pomoc při zažívacích obtížích – Slzovka obecná

Každý z nás, jistě již alespoň jednou, zažil ten pocit, kdy mu je špatně. Břicho se mu nadouvá málem až k prasknutí. Někomu se chce zvracet, někomu vůbec, jiný si zase hledí, aby v těchto okamžicích nebyl přespříliš vzdálen od wc a v někom se ba naopak všechno zastaví a nemůže to tam ani zpátky.
Jedno však mají všichni trpící společné – a sice nemohou jíst, nebo jen velmi málo, protože jejich trávení je zattížené a oslabené. Také proto mají pocit, kdy se cíítí jakoby nasáknuti a s pocitem tíže a únavy, jež nelze jen tak setřást. Slzovka to tzv. oplasknutí (či vyždímání nasáklé houby na mytí tabule) za nás skvěle udělá.
Dle mých zkušenností je dobré začít právě ze slzovkou a to co nejdříve, neboť jakékoliv oslabení trávící soustavy a špatné trávení vůbec je vstupní branou pro nemoc. Má celou řadu předností, o kterých se zmíním nejvytrvalejším čtenářům až na konci článku. Nyní uvedu „pouze“ tři nejobecnější .Naprosto největším přínosem je dle mého názoru, že celé tělo: 1) Zharmonizuje, opraví a uvede jednotlivé orgány do vzájemného souladu. 2) Posílí, což nemocný velmi ocení. 3) Vyčistí. Zejména ženy ocení jeho příznivý vliv na pokožku, kterou udržuje hebkou a vláčnou.
Její působení je přesto jemné, jakoby vás doslova pohladila mateřská ruka.

Jak ji tedy přípravit?
Slzovku zakoupíte v nějakém obchodě se zdravou výživou ( 400g stojí zhruba 150,- Kč) Doma odměříte 40 g tj. 2 – 3 vrchovaté polévkové lžíce (toto množství nepřekračujte, je to denní dávka,která nesmí být překročena!), Dejte toto množství do hrnce, pod tekoucí vodou opláchněte a sceďte. Dolijte vodu(klidně více) a začněte vařit. Jakmile voda se slzovkou začne vařit, stáhněte plamen a na mírném ohni vařte 30 min. Pak přidejte 10 ks černé muruše, 60 ks kustovnice a 5 ks jujuby čínské, zakryjte hrnec pokličkou a vařte dalších 30 min. Pak můžete začít jíst.
Mějte na paměti, že je to lék (slušně se ale u toho i najíte), takže nehltejte a jezte pomalu, všechno důkladně rozkousejte. Můžete sníst všechno najednou, nebo si to rozdělit do několika dávek během dne. Je také důlezité, aby jste slzovku jedli vždy uvařenou, měkkou a teplou.
Ještě několik tipů: 1) Pokud neseženete moruši, nebo jujube, nahraďte je hruškama. 2) Slzovku můžete jíst samozřejmě i čistou, tedy bez posledních třech uvedených ingrediencí. Doba vaření však zůstává pořád stejná – 1 hod. 3) Pokud vám zbyde voda z vaíření, vypijte ji. Můžete již po 30 minutách važení. Odvar ze slzovky se totíž považuje za velmi léčivý pro těžce nemocné pacienty, neboť spolehlivě působí při žaludeční a střevní slabosti, upravuje průjmy (i chronické), váže na sebe toxiny, jež jsou produktem látkové výměny, a podporuje funkci jater.

Další přednosti slzovky obecné jsou:
Čistí organismus od nánosů ze živočišných potravin a tuků a používá se též k podpůrné léčbě při celkovém zahlenění. Hlen je mimo jiné i výsledkem „špatného“ stravování, tedy téměř každý člověk je určitým způsobem tímto postižen a jeho „trubky se tak zanášejí…“ Dna, žlučníkové a ledvinné kameny a písek, angína pectoris,, revmatická onemocnění, artróza, metabolické syndromy (vysoký krevní tlak + obezita + srdeční nemoci + cholesterol + ateroskleróza), celiakie, Crohnova nemoc, ulcerosní kolitis… Dokáže změkčovat a zvláčňovat, proto i pomáhá uvolňovat živočišné tuky a zatuhlá ložiska škodlivin z organismu jako cysty, myomy, strumy, fibromy, různé druhy nádorů, otoky končetin, uvolálňuje napětí šlach a křeče v končetinách a snižuje „špatný“ cholesterol.
Posiluje žaludek a slezinu, odvádí z organismu přebytečnou vodu a je močopudná.
Posiluje plíce, obzvláště při kašli a po respiračních nemocech (po virozách, chřipkách, zánětech průdušek a plic apod.).
Má příznivý vliv na pokožku, kterou udržuje hebkou a vláčnou. Užívá se vnitřně k léčbě bradavic a při tvorbě mateřských znamének. Chrání před ekzémy, záněty kůže (lupénka, akné, růžovka, bércové vředy apod.) a zpomaluje šedivění vlasů.
Zajímavé je použití proti různým druhům zhoubných nádorů; v poslední době se zjistilo, že v semenech obsažený coixenolid má skutečně kancerostatické účinky
Nepoužívat (dle tradiční čínské medicíny) v případě – těhotenství, při akutním infekčním onemocnění (chřipka, angína ap

Novinky E-mailem

Přihlašte se k odběru novinek. Budeme vám zasílat zajímavé články a novinky.

Novinky E-mailem

Přihlašte se k odběru novinek. Budeme vám zasílat zajímavé články a novinky.