Proč to vůbec dělat
Pokud nechceme zaneřádit svůj organismus směsicí chemických postřiků a vosku, budeme se muset smířit s tím, že “čištění od jedů” (pesticidy, močůvka, chlor, bakterie, vosk atd.) budeme muset vždy věnovat trochu času. Pouhé opláchnutí ovoce a zeleniny ve vodě nemá v podstatě žádný velký význam. A pokud si někdo myslí, že když nakupuje ovoce a zeleninu z “BIO” farem, že to dělat nemusí, je na velikém omylu. Testy potravin ukázaly, že slovo “BIO” nemusí vždy znamenat nějaký převratný rozdíl v kvalitě. Střízlivým odhadem se dá říci, že výrobky označené “BIO” mohou obsahovat méně škodlivin, ale obsahují vždy nějaké a někdy i více, než ty nakupované v supermarketech. Účelem takové “očisty” je především v maximální možné míře předejít všem možným bakteriím a škodlivinám, aby se dostaly do těla. Nikdy bychom neměli nakupovat ovoce, které je poškozené (slupka rajčete, papriky, jablka atd.). Je totiž vysoce pravděpodobné, že se různé “ošetřující” a “chránící” přípravky dostaly i do plodu a tento je kontaminován. Zejména poškozená rajčata mohou obsahovat chlor a barvivo. Podle různých výzkumů vpravíme ročně průměrně do těla až 1,5 kg škodlivin jen z potravin.
Není lepší používat čistící prostředky na tento účel z obchodu?
Není. Někteří odborníci mají podezření, že se použitím takových přípravků sice jedněch škodlivin zbavíme, ale jiné se objeví… Navíc, proč platit za něco, co si můžeme udělat konec konců sami, no ne? A ještě něco. Ne všechny přípravky z obchodu umí dobře odstranit například z jablek vosk, který plody chrání před nezvanými hosty z hmyzí říše.
Co je k takové očistné lázní potřeba?
1 hrnek vody
1/2 hrnku octa (jakýkoli ocet)
1 kávovou lžičku levandulové soli Mrtvého moře Dr.Nona
1 kávovou lžičku ústní vody Dr.Nona
2 přiměřené mísy na omytí ovoce nebo zeleniny pokud nepoužijete dřez
Postup čištění
Naplníme 1 misku nebo dřez vodou, přidáme šálek octa a zamícháme. Pak přidáme ovoce nebo zeleninu a necháme vše máčet cca 10 minut. Pokud jde o přípravu (očistu) před samotnou spotřebou (a ne o očistu před krátkodobým uskladněním), vydrhneme povrch ovoce nebo zeleniny čistou houbičkou na nádobí. Pak následně vše omyjeme pod tekoucí studenou vodou.
Následně pro jistotu a pro správné navibrování ponoříme ovoce nebo zeleninu do misky číslo 2. Tuto misku si připravíme důkladným promícháním čisté vody, do které vlijeme 1 kávovou lžičku ústní vody Dr.Nona a vsypeme 1 kávovou lžičku levandulové soli Mrtvého moře Dr.Nona. Nejen, že tato směs správně navibruje a dodá život našemu ovoci a zelenině přivezené kdoví odkud, ale také, pokud ji hned nespotřebujeme, nebude tak rychle plesnivět. Zde budeme namáčet 3-5 minut. Když by ovoce nebo zelenina těsně před konzumací moc voněly po levanduli, doporučujeme ještě jednou opláchnout. Dobrou chuť a pevné zdraví.
Závěrem
Tento návod najdete v přepracovaném a doplněném vydání knihy Uzdravme se sami II (autor Michael Moder), jejíž první vydání mnozí z vás znají a nebo mají doma. Kniha Uzdravme se sami II znovu připomíná ve formě otázek a odpovědí některé z mnohých dějů a okolností, které mohou ovlivňovat, či již ovlivňují zdraví nás všech. Kniha bude k dostání zde: www.kniha-darek-knihy-darky.cz
Novinky E-mailem
Přihlašte se k odběru novinek. Budeme vám zasílat zajímavé články a novinky.