V posledních letech narůstá nejen v České a Slovenské republice počet lidí, kteří mají problémy s nadváhou. Bohužel narůstá počet dětí nejen s nadváhou, ale i s nepěknou obezitou. Ne vždy se však musí jednat o nadváhu! Někteří rodiče jsou až moc pečliví a snaží se nesprávně zasáhnout v okamžiku, kdy to pro dítě může být dokonce i nebezpečné.
Nadváha u dětí
Dítě se během života nachází v několika vývojových fázích. V určitém věku – je to přibližně rozmezí kolem desátého roku a výše, jsou děti v tzv. fázi „oblosti“ kdy se nám opravdu může zdát, že dítě začíná nebezpečně přibírat na váze. To je okamžik, kdy někteří rodiče v dobrém úmyslu začnou tuto situaci „řešit“. Samozřejmě podle svého úsudku…
Tato fáze je však pro vývoj a růst dítěte velmi důležitá a v tomto období dítě potřebuje až o čtvrtinu vyšší příjem potravy než dospělý člověk. Je to tedy velmi významné období pro růst dítěte a pro všechny metabolické procesy v jeho organismu. Pokud v tuto chvíli začneme panikařit, můžeme přerušit násilně růst dítěte a zpomalit metabolický proces, což může vést k metabolickým poruchám v pozdějším věku.
Na co si dát pozor u dětí
Především si musíme připomenout, že děti jsou hlídány pediatrem, který sleduje váhu i výšku vzhledem k věku dítěte. My jako rodiče bychom měli dbát na dostatečný pohyb dětí a pravidelnou a pestrou stravu. Do dětského jídelníčku rozhodně nepatří sladké nápoje a cukr všeobecně. Omezte i bílou mouku a bílou rýži. V jídelníčku by neměl chybět dostatek zeleniny a ovoce (pestrá strava), nezapomínejte i na luštěniny. Naše děti nás sledují a kopírují nás. My jsme pro naše děti vzorem. Naše děti opravdu nebudou strádat bez sladkostí a věřte, že jich v životě budou mít i tak dostatek, ale pokud děti na laskominky sami nenaučíme, nebudou je vyhledávat a vždy si raději vyberou jinou formu mlsání.
Rada maminkám
Zapojme naše děti do přípravy jídla, učme je, jak jednotlivé potraviny vypadají, jak chutnají i jak se dají chutně připravit. Děti získají k jídlu zcela jiný vztah a my si vybudujeme s dítětem novou formu komunikace. Pokud je to možné, jezme jídlo vždy společně, nespěchejme. Místo u stolu vždy sloužilo k potkávání se a ke komunikaci. Například ve Francii trvá společná večeře i několik hodin. Jí se pomalu a lidé u stolu si povídají, o tom, co se jim povedlo i nepovedlo, o svých plánech, starostech atd. Rozhodně je to lépe strávený čas než u počítače nebo televize.
Ke zdravému vývoji dítěte patří samozřejmě i pohyb
Nemusíme mít doma všichni hned reprezentanta nebo olympionika, snažme se, aby bylo dítě všeobecně pohybově nadané. Ukažme dětem možnosti pohybu ve všech ročních obdobích. Sportujme společně jako rodina. Dítě si pak samo možná vybere spodrtovní aktivitu, ve které se bude zlepšovat a věnovat se jí pravidelně bez nátlaku z naší strany „chytrých“ rodičů.
Více pohybu a správné pravidelné cvičení prospívá tělu i duši
V posledních letech, zejména s rozvojem počítačů a internetu se děti doslova přestávají hýbat. Nejprve sedí ve škole, pak před mobilem, počítačem nebo televizí. To je hlavní důvod, proč celosvětově přibývá školáků s bolestmi zad a kloubů, nadváhou, vadným držením těla a psychickými poruchami.
Statistiky jednoznačně ukazují, že poruchy pohybového aparátu se stávají jedním z nejčastějších chronických onemocnění dospělých, kdy aktuální bolesti páteře má skoro polovina populace. A proto je nutné pravidelně cvičit již od dětství. Doporučujeme cvičení výhradně s vlastním tělem, v lehu, sedu, na balónu, s gumou, lankem a hlavně ze začátku pod vedením zkušeného osobního trenéra fitness. Vzhledem k tomu, že u dětí v každém věku by se mělo cvičit trochu jinak (přiměřeně k věku a stavu), nebudeme zde dávat rady, tipy nebo návody na složitější cvičení. Důležité je také se naučit zejména protahování všech svalů (strečink) a že každému cvičení nejprve předchází zahřátí – rozcvička (prevence proti možným úrazům).
Zde je příklad 3 cviků, které může cvičit každé dítě i dospělí:
- Cvičení pro správné postavení pánve, posílení břišního a hýžďového svalstva
Jak na to: Položíme se na záda, ruce budou podél těla, dlaně dolů a nohy mírně od sebe, kolena pokrčená, chodidla opřená o zem. Nadechneme se do břicha a s prodlouženým výdechem stáhneme zadek a břicho a současně nadzvedáváme pánev nad podložku. Pomalu se vracíme zpět do výchozí polohy a až na zemi uvolníme opět zadek a břicho. Kolena je potřeba v průběhu cviku držet mírně od sebe. Neprohýbat nebo neprověšovat bederní páteř.
- Cvičení zaměřeno na aktivaci a relaxaci zádového svalstva (nácvik správného sedu)
Jak na to: Posadíme se do pěkného tureckého sedu, sedíme vzpřímeně, hlava v ose páteře, paže v zapažení a dlaně opřené o podložku, prsty směřují dozadu od těla, díváme se před sebe. Při opření celých dlaní o podložku můžete lehounce naklonit trup dozadu. V této poloze vydržíme asi devět vteřin, poté se uvolníme a trup i hlavu předkloníme. Během cviku nestahujeme lopatky k sobě, nezvedáme ramena a nepředsunujeme hlavu.
- Cvičení pro stabilní trup, posílení svalstva ramen a břicha
Jak na to: Položíme se na záda, ruce pěkně podél těla, dlaně dolů, nohy mírně od sebe, kolena pokrčená a chodidla opřená o zem. Zvedneme levou paži a opřeme ji dlaní o koleno pravé nohy, kterou jsme zvedli tak, aby všechny její klouby svíraly zhruba pravý úhel. Nyní trochu zatlačíme dlaní proti kolenu a kolenem proti dlani. Tlak vydržíme cca osm vteřin, pak povolíme a vrátíme do výchozí polohy. Totéž pak provedeme i na opačnou stranu. Pozor na to, aby bylo koleno příliš přitažené k trupu, na vytáčení kolene dovnitř a nezvedejte při cviku ramena od podložky.
Jako vidí zkušený osobní trenér fitness
„Velmi rádi sledujeme a učíme správnému cvičení a cvičíme v našem STUDIO Terapie & Fitness Michael Moder ® rodiny s dětmi. Celá rodina cvičí pod dohledem zkušeného osobního trenéra fitness, který ví, co je pro děti vhodné a dítě naopak může sledovat své rodiče v úplně jiné pozici. Tady musí i rodiče poslouchat a ukazují svá slabá místa, což je velmi důležité. Celkově se upevňují vztahy a vazby v rodině“ poznamenal své postřehy osobní trenér fitness Patrik.
Co říct závěrem?
Naše děti jsou našimi zrcadly. Již od malička nás sledují a opakují vše, co děláme i jak se chováme. Buďme tedy našim dětem tím nejlepším příkladem. Čas a energii, kterou do dětí investujeme se nám pak mnohonásobně vrátí!
Pokud máte zájem cvičit s dětmi doma, objednejte si výukovou lekci, poraďte se s odborníky, kteří vám doporučí i vhodné vybavení na domácí cvičení za dobré ceny (expandery, lanka, gumy, podložky na cvičení). Dobře vám poradí odborníci s dlouholetou úspěšnou praxí osobního trenéra fitness například zde: www.michaelmoder.eu
Novinky E-mailem
Přihlašte se k odběru novinek. Budeme vám zasílat zajímavé články a novinky.