Proč je dobré se před cvičením a fyzickým výkonem rozcvičit a roztáhnout?

Cílem všech sportovních aktivit by mělo být zdokonalení vlastností svalových skupin, jako jsou síla, rychlost, pružnost a výdrž. Špatné a jednostranné „fitness“ posilování v posilovně způsobuje bohužel krácení svalů. Proto je nutné, ideálně před vlastním výkonem, dále v průběhu cvičení a následně po tréninku svaly protahovat. Svaly se tak rychle zrelaxují a zachovají si svou flexibilitu.

Nejprve se ale zahřejeme (warm up)

Než se ale vrhneme na samotný strečink, musíme sebe i svaly zahřát. Proto je ideální skočit na rotoped nebo na pás aspoň na 3-5 minut a pak si teprve rozhýbat klouby a protáhnout se. To znamená udělat vhodný strečink všech svalů, které budeme procvičovat. Vhodné je také se rozcvičit krouživými pohyby rukama, trupem a nohama, čímž uvolníme důležité látky pro promazání kloubů, které následně snižují jejich nadměrné opotřebení.

Strečink a hlavní zásady správného strečinku

Znovu připomínáme, že před protažením svalů, musí být svalstvo dobře zahřáté a prokrvené. Cvičení – strečink provádíme pomalým a plynulým pohybem do protažení, až příjemného tahu a napětí (mírná bolest) v protahovaném svalu. V krajní pozici je potřeba chvíli vydržet v mírné bolesti, pak napětí bude ubývat, pak znovu sval trochu protáhneme do krajní polohy a necháme mírnou bolest opět odeznít. Tak protáhneme ve dvou fázích veškeré svaly, které budeme při tréninku cvičit a toto protažení můžeme opakovat po každé sérii cvičení. Sníží se tak klidové svalové napětí a uvolněný sval je pak schopen podávat větší a kvalitnější výkon po celou dobu tréninku. Při strečinku je nutné vyloučit silové, švihové a nebo trhavé pohyby včetně tzv.„pérování“ v krajních polohách. Při strečinku protahujeme vždy obě poloviny těla, tedy i obě končetiny.  Při strečinku nezadržujeme nikdy dech, ale plynule protažení prodýcháváme. Snažíme se o stejnoměrné dýchání, s důrazem na výdechovou fázi tzv. „dýchání do svalů“.  Strečink opakujeme pravidelně před tréninkem, dále ideálně po každé sérii a po tréninku, a taktéž, kdykoli se cítíte ztuhlí.

Regenerace po cvičení

Dalším důležitým důvodem proč vykonávat strečink je regenerace. Při cvičení svaly nadměrně zatížíme a tyto jsou pak stažené (v tzv. kontrakci) a po nějakou dobu tak i zůstávají. My se cítíme sice „napumpovaní“, ale aby sval mohl vůbec regenerovat, musí se samozřejmě nejprve uvolnit. Důkladným strečinkovým protažením můžeme tuto fázi regenerace významně urychlit. Regenerace je vždy po strečinku rychlejší a kvalitnější. Musíme si také uvědomit, že nejen každým cvičením bez strečinku se svaly zkracují, ale že strečink je nezbytnou složkou také při napravovaní deformací těla, které si vyrábíme doslova sami. Vznikají většinou z jednostranné práce, špatné ergonomie (sezení s počítačem na klíně na gauči apod.), „čučení“ na televizi s neopřenou hlavou atd.

Závěrem

Je dokázáno, že správnou stravou a zdravým pohybem si prodlužujeme život. Naše buňky nebudou stárnout tak rychle. Budeme se cítit skvěle v každém věku. Po každém cvičení se nám v mozku uvolňují  “hormony štěstí“, tzv. endorfiny, které zajistí, aby jsme měli vždy dobrou náladu. Naše tělo nám poděkuje o odvděčí se nám dobrou kondicí.

Pokud máte zájem cvičit doma (jste ve vyšším věku, nebo na mateřské atd., máte zdravotní problémy nebo chcete cvičit na cestách a v přírodě atd.), poraďte se s odborníky, kteří vám doporučí i vhodné vybavení na domácí cvičení za dobré ceny (expandery, lanka, gumy, podložky na cvičení). Dobře vám poradí odborníci na fitness a zdravou výživu s dlouholetou úspěšnou praxí například zde:  www.michaelmoder.eu

 

Novinky E-mailem

Přihlašte se k odběru novinek. Budeme vám zasílat zajímavé články a novinky.

Novinky E-mailem

Přihlašte se k odběru novinek. Budeme vám zasílat zajímavé články a novinky.