…a neuvoď nás v pokušení

(z modlitby Otčenáš)

 

Na základě této věty, jsem si léta myslel, že nás Hospodin zkouší a vede v pokušení.

Když jsem četl Knihu Jobovu v Bibli, a tu si člověk, který má trable, čte rád, tak tam často bylo: …a dábel přišel za Hospodinem a řekl mu: „Budeme zkoušet tvého služebníka Joba a uvidíme, zda-li tě velebil a uctíval jen pro to, že jsi mu přál. A zda-li tě opustí a ztratí, jakmile na něho přijdou zlé časy.“

Naštěstí Job byl člověk osvícený a i když na něho přišla bída, pro nás naštěstí nepoznaná, pří které přišel o majetek, rodinu a seděl na hnoji nemocný….jaksi tento úděl dokázal přijmout a neviděl v něm žádného zla od Hospodina, kterého nepřestal velebit, i když ho jeho „přátelé“ k tomu ponoukali.

A protože jim odolal a Hospodina miloval, tak ten mu požehnal a nabyl mnohonásobek toho co ztratil.

Takže kdo jak koho pokoušel?

Z textu knihy Jobovy je zřejmé, že pokušitel byl Lucifer. Konec konců jedno z jeho jmen je Pokušitel. A co dělá, vidíme denně na sobě. Pokouší nás. Stejně jako všichni jeho stoupenci.

A to jsou všichni ti, kteří ponoukají bližního, aby udělali něco proti svému dobru. Nemyslím pouze dobro materiální, ale dobro celkově.

Uvedu pár příkladů z dnešního předvánočního času. (21. 12. 2018) viz reklamní poutače :
– Nestačí ti výplata – půjč si u nás! ( Rozuměj, zadluž se.)
– Ještě nemáš dokonalé dárky pro rodinu? ( Znamená, zaplať za ně víc, než si můžeš dovolit.)
– Kup si los a užívej si. ( Ha – ha – ha , to je bez komentáře.)
– Nabízíme ti dobré akcie (Rozuměj, my chceme na tobě vydělat.)
– Pomocí komplexních pozemkových úprav ti pomůžeme ( Jinými slovy, vezmeme ti i to málo, co máš)
– Řekni to face bookem ( Rozuměj, vystrč se – prsa, zadek, auta, cokoliv. Protože sex je hlavní nástroj moci, proto opět rozuměj, vytvářej neustálou konkurenci mezi bližními svými. Nakonec manžela/ manželku nepotřebuješ, užívej si do padesáti ( a děti můžeš dát do sirotčince))

……Je to dlouhý seznam, všech těch, kteří nás pokoušejí a všech variací na toto téma, které začíná vždy jednoduše – vždyť se o nic nejedná, je to moderní, je to pro vás dobré.

Shrnuto a podtrženo, kdo to takto dělá a druhého pokouší, je větší, či menší služebník Lucifera.
(Docela zajímavé je sledovat toky peněz. U pramínku je malý služebníček, u řeky služebník a u moře peněz mistr. Naštěstí platí pravidlo : „ Čiň čertu dobře, peklem se ti odmění.“ Je to zajímavé, ale výše zmínění služebníci tuto lidovou – a správnou, moudrost neznají:-))

Příběh o Jobovi nám tuto moudrost opět připomíná. I když je z bible vypuštěna myšlenka inkarnace, v jiné podobě – a sice života po smrti je zde obsažena.

Job jistě cítil spravedlnost toho, co se s ním děje. Proto s tím dějem souhlasil a neprotivil se mu. A když své hříchy odčinil, bylo mu opět požehnáno a v tom je Boží spravedlnost.

A tak tedy co se vlastně tedy míní oním … a neuvoď nás v pokušení?

Je to prosba adresovaná Hospodinovi, aby nás ve chvíli, kdy bychom do pokušení mohli upadnout – podlehnout, aby nás podpořil a pomohl nám, abychom si neublížili.

A za toto, onou větou Otčenáše, prosíme a za to mu děkujeme.

DM, Vánoce 2018

Novinky E-mailem

Přihlašte se k odběru novinek. Budeme vám zasílat zajímavé články a novinky.

Novinky E-mailem

Přihlašte se k odběru novinek. Budeme vám zasílat zajímavé články a novinky.