Blahodárné a léčivé účinky kopřiv

Kopřivy, kopřivy a zase kopřivy. V létě se nám zdá, že těchto rostlin stále přibývá a nedá se jí zbavit. Spousta lidí v této bylině vidí jen obtěžující plevel, jenž je vadou na kráse našich zahrádek. Mnozí z nás se bojí na ni jen sáhnout, a to hlavně kvůli jejímu nepříjemnému žahnutí. Na druhou stranu tuto rostlinu můžeme vnímat i jako léčivku.

Kopřiva je léčivá naprosto celá. Poslouží vám její oddenek, stonek, listy, ale i květy. Celou ji tedy můžete zužitkovat. Její účinky jsou rozsáhlé a my se v následujících řádcích podíváme, na co všechno působí.

S jakými potížemi nám může kopřiva pomoci?

Kopřiva je velice platným bojovníkem v bitvě s mnoha neduhy. Máte problémy s ekzémem nebo různými podobnými vyrážkami? S nimi vám pomůže odvar z kopřivy, jímž můžete postižená místa potírat. Aby se účinky odvaru zvýšily, můžete pít i kopřivový čaj. Ten pak zatočí i s bolestí hlavy. Čaj vám však pomůže i s onemocněními ve vylučovacím traktu. Trpíte na různé záněty močových cest či na ledvinové kameny? I zde je kopřiva vhodným pomocníkem.

Výtažky z kopřiv však také blahodárně působí na vaši krev. Pomáhají ji čistit a případně také tvořit. Její blahodárné účinky však shledáte i při léčbě cukrovky a dalších onemocnění slinivky břišní. Kopřiva dokáže snížit obsah cukru v krvi. Rozhodně vám však nepomůže jen na tyto velké zdravotní problémy. Bude vám prospěšná i v jiných ohledech. Jistě se ptáte v jakých. Odpověď je nasnadě.

Máte problémy s vypadáváním vlasů, zkuste si udělat odvar, jímž si budete mít vlasy. Výtažky z této léčivky vám pomohou vlasy posílit a zároveň budou působit zdravěji. Kopřiva však blahodárně působí i na zlepšení imunity. Potěší však i ty, které trápí problémy s klouby. Pokud vás bolí třeba kolena, pomohou vám žahavé kopřivy. Stačí vám pár šlehnutí přes bolavé místo.

Co je možné z kopřivy připravit?

Z kopřiv můžete udělat spousty zajímavých prostředků, jež by vám mohly pomoci zlepšit váš zdravotní stav. Můžete si uvařit například kopřivový čaj, tinkturu nebo třeba i domácí špenát.

Čaj má spoustu blahodárných účinků, pomáhá třeba zvýšit odolnost imunitního systému. Dokáže váš organismus ochránit před viry a chřipkami. Pokud máte na zahradě rostliny, na nichž jste si povšimli mladých výhonků. Ty budou pro váš čaj nejvhodnější, do vývaru se vám potom dostane spousta blahodárných látek, jednou z nejdůležitějších, již můžeme zmínit přímo, je železo.

Další vhodnou variantou tekutiny vyrobené z kopřiv je tinktura. Ta je vhodná pro již zmíněnou podporu růstu vlasů. Tinktura se připravuje z kořenů, které jsou pro tento účel nejvhodnější. Kořen pořádně omyjeme a očistíme od případných nečistot. Poté jej pokrájíme najemno a vložíme do lahve, poté se vše musí zalít alkoholem. Vše nechte odstát přibližně dva týdny v teple a občas protřepeme. Pak už stačí si jen každý den tekutinu namasírovat do pokožky hlavy.

Máte rádi špenát a nechcete si neustále kupovat mražený ze supermarketu? Proč si nezkusit udělat domácí? Je to vcelku jednoduché, stačí si natrhat na zahradě pár kopřivových lístků, pokrájet je a nechat je dusit. Právě tato tepelná úprava zbaví kopřivu chloupků, jež žahají. Špenát pak dochuťte dle svého, můžete do něj přidat třeba česnek a sůl. Pochopitelně, pokud máte rádi, nezapomeňte na smetanu. Ta dodá špenátu krémovou konzistenci.

Novinky E-mailem

Přihlašte se k odběru novinek. Budeme vám zasílat zajímavé články a novinky.

Novinky E-mailem

Přihlašte se k odběru novinek. Budeme vám zasílat zajímavé články a novinky.