Smoothie – výborné a zdraví prospěšné nápoje

Jste příznivci chladivých osvěžujících nápojů, jež v sobě ukrývají takový malý bonus? Jistě se ptáte, jaký bonus máme na mysli? Je jím hned několik věcí, jsou chuťově výborné, zdravé, a ještě ke všemu podpoří vaši snahu o shození pár kilogramů. My se v tomto článku podíváme na historii tohoto nápoje, ale také si představíme několik potravin, z nichž se dá smoothie připravit. Věřte tomu, že budete ohromeni a nápojům nakonec podlehnete, jako se tomu již stalo u mnoha žen a mužů.

Pyré z Ameriky

Tento nápoj je možno vyrobit jak z ovoce, tak i ze zeleniny. Je jen na vás, na jaký způsob si nápoj připravíte. Pokud použijete při přípravě vodu, smoothie bude vypadat jako limonáda s kousky ovoce. S mlékem pak bude působit jako příjemný koktejl a se smetanou pak získá úžasnou smetanovou konzistenci, jež vás pohladí po jazyku. Pokud pro přípravu použijete kyselejší ovoce nebo zeleninu, je žádoucí přidat trošku cukru a dochutit si jej tak podle svého.

Původně mělo smoothie konzistenci pyré, avšak postupně se začaly rozvíjet různé varianty, jež jsme si představily v předchozím odstavci. Všechny možné variace však mají své výhody. Někdy je to úspora času, jindy je to lepší chuť, ale pochopitelně můžeme hledět právě i na konzistenci.

Prapůvod má smoothie ve Středomoří, kde si lidé pravidelně dělali pyré po sklizni ovoce a zeleniny. Tento způsob úpravy potravin se pak ve 20. letech minulého století dostal i do Spojených států amerických, kde se těšil velké popularitě a zároveň byl doveden k dokonalosti. Smoothies byla původně vyráběna ze sezonního ovoce, které bylo právě k dispozici. Většinou se k této úpravě přistupovalo ve chvíli, kdy hrozilo plodině zkažení. V teplých podmínkách tedy bylo smoothie velice oblíbené.

Jak si nápoj připravit?

Příprava smoothie nápoje je vcelku jednoduchá. Stačí vám k tomu mixér, do něhož přidáte suroviny, z nichž si nápoj chcete udělat a vše poté rozmixujete. V současnosti se firmy na výrobu mixéru začaly zabývat i výrobou mixérů určených právě pro účel smoothie. Tyto mixéry jsou menší a praktičtější. Připravíte v nich právě jednu porci a předejdete tak tomu, že budete muset přebytečné množství skladovat v lednici.

Malé smoothie mixéry vám tak zaručí to, že si můžete vždy připravit čerstvý nápoj podle aktuální chuti. Ne vždy totiž budete mít chuť na nápoj, který jste si připravili. Jeden den si tak můžete připravit jahodový, druhý den pak třeba jablečný, poté budete mít chuť na nějakou zeleninu, tak si uděláte třeba okurkový nebo rajčatový. Fantazii se při výrobě tohoto nápoje meze určitě nekladou, a proto klidně můžete zkombinovat více druhů ovoce, zeleniny, ale také si můžete připravit nápoj kombinací ovoce a zeleniny.

Ovoce a zelenina vhodné pro smoothie

Jedním z nejoblíbenějších nápojů je jahodové smoothie. K jeho přípravě vám bude stačit hrníček omytých jahod, můžete k nim přilít trošku jahodové šťávy pro zvýraznění chuti, pak přidáte kelímek jogurtu. Můžete zvolit buď bílý, nebo jahodový. Aby byl váš nápoj chladný, přidejte pár kostek ledu.
Pro výrobu smoothie se pak výborně hodí jablko, třešně, hroznové víno, ale můžete použít třeba také šťavnaté broskve.

K oblíbeným exotickým přísadám pak patří pomeranč, ananas, banán. Můžete je mezi sebou libovolně kombinovat a s jejich konzumací do sebe dostávat spoustu vitamínů a zdraví prospěšných látek.

Zelenina často také slouží pro přípravu tohoto výborného osvěžujícího nápoje. Nejčastěji jsou používána rajčata, ale také okurky. Obě přísady jsou oblíbené pro vysoký obsah vody, takže opticky pak vypadá, že je po rozmixování nápoje mnohem více. Pro přípravu nápoje je pak vhodná i červená řepa, zelí, brusinky, mrkev, kapusta, brokolic, špenát, celer a spousta dalších druhů.

Závěrem

Zkuste si i vy doma vyrobit některý ze zmiňovaných nápojů. Uvidíte, že jim jistě propadnete a začnete si vymýšlet své vlastní kombinace.

Novinky E-mailem

Přihlašte se k odběru novinek. Budeme vám zasílat zajímavé články a novinky.

Novinky E-mailem

Přihlašte se k odběru novinek. Budeme vám zasílat zajímavé články a novinky.