Užívejte si pampelišek z vlastní zahrádky

Také patříte k těm, kteří každý rok nadávají na to, že se jim na trávník dostala pampeliška? Děti tuto rostlinku berou společně se sedmikráskami jako možnost ke zkrášlení nebo pro utvoření krásné kytice pro maminku či babičku. Dospělí však v této květině vidí plevel, jenž se tak akorát postará o „pokažení“ anglického trávníku. My se teď podíváme na to, jak by vám tato rostlinka mohla pomoci a jak byste ji mohli případně zužitkovat.

Seznamte se se smetankou lékařskou

Smetanka lékařská, obecně je nazývána také pampeliška, je velmi zajímavou bylinkou. Mnoho lidí ji považuje za obyčejný plevel a jen málo z nás si uvědomuje, že se jedná o rostlinu, jež nám může pomoci vyřešit kdejaký náš neduh. Působí velice blahodárně zejména na orgány vylučovací soustavy. Trpíte často na bolestivé záněty močových cest nebo záněty ledvin? Trápí vás ledvinové kameny? Pokud patříte ke skupině pacientů, kteří na tato onemocnění trpí často, věřte, že vám může pomoci právě smetanka lékařská.

Ve smetance se nachází čtyři významné zdraví prospěšné látky. Jedná se o cukr inulin. Jedná se o přírodní rozpustnou vlákninu, kterou ocení zejména diabetici. Jeho hlavní devizou je to, že přispívá ke zlepšení funkce zažívací mikroflóry.

Dále pak ve smetance můžeme najít hořčiny, ty zlepšují trávení, již při prvním kontaktu s ústy pomáhají vydráždit chuťové buňky, s tím je pak spojováno také zlepšení tvorby slin. V žaludku pak blahodárně působí na sliznici a pomáhají navýšit tvorbu trávicích enzymů a žaludečních šťáv. Poté stojí za to zmínit ještě takzvané fytoncidy a třísloviny.

Fytoncidy účinně bojují proti vytvářejícím se mikroorganismům, tím pádem dokáží ochránit rostlinu samotnou, ale tato ochranná funkce se pak přesouvá i na náš organismus. Třísloviny jsou látky hořké chuti, jež pomáhají srážet bílkoviny, tím pádem blahodárně účinkují na živé tkáně, tím že na ní pomohou utvořit ochranný povlak.

Co vše můžeme sbírat? A kdy?

Ve chvíli, kdy si chceme pokrm obohatit o pampelišku, musíme se správně rozhodnout, co si utrhneme. Vše se orientuje podle toho, zda je smetanka před kvetením, nebo již kvete. Pokud zatím kvést nezačala, tak se vám vyplatí sbírat nať s kořenem. V době, kdy už začíná pomalu kvést, se naopak vyplatí sebrat listí a květy. Existuje hned několik receptů, díky nimž si můžete připravit luxusní pokrm nebo nápoj. Je jen na vás, pro co se rozhodnete.

Co vše si můžete připravit z pampelišek?

Máte chuť na pampeliškový med, sirup, víno, čaj, hubnoucí sirup nebo třeba pampeliškový salát? Vše se dá udělat a my se podíváme na to, jak při přípravě postupovat. Vybraly jsme si čtyři jednoduché recepty, při jejichž přípravě není třeba mnoha ingrediencí.

Na přípravu pampeliškového medu si připravíme kvítky pampelišky, pečlivě je omyjeme a přelijeme zhruba 2 litry vody. Necháme 15 minut vařit, pak je třeba směs nechat den odpočinout a řádně vylouhovat. Poté je nutno se zbavit květů a dalších malých částeček, to můžeme udělat buď přes hustý cedníček, lze však použít i pláténko.

Pak je nutno vložit na plátky nakrájený a vypeckovaný citron a přidat zhruba 2 kg cukru. Toto vše je opět potřeba přivést k varu, pak směs odstavíme a budeme míchat tak dlouho, dokud nezískáme patřičně hustou hmotu. Pak už stačí jen med přelít do sklenic a zavíčkovat.

I pampeliškový sirup se vyrábí z květů smetanky lékařské. Květenství omyjeme a zalijeme 1,5 litru studené vody, pak stačí jen nechat po dobu jednoho dne louhovat. Vylouhovanou směs je pak nutno přecedit. Do tekutiny pak přidáme omyté dva citrony, jež nakrájíme na drobné kostičky, přidáme 1, 5 kg cukru a necháme za stálého míchání 15 minut vařit. Až sirup mírně zhoustne, stáhneme jej a necháme vychladnout, pak rozlijeme do sklenic a uzavřeme. Sirup je třeba uchovávat v chladu a tmě.

Pampeliškový čaj je vcelku specifický. K jeho přípravě nebudeme potřebovat květ, jako tomu bylo u předchozích receptů. Tentokrát budeme vařit ze sušeného kořene nebo z omytých čerstvých listů pampelišky. Sušený kořen nebo čerstvé listy nařežeme na drobné kousíčky. Směs přelijeme čtvrt litrem vroucí vody a necháme louhovat, pak čaj můžeme vypít vlažný. Velký rozdíl je v době louhování, pokud použijete sušený kořen, čaj louhujte zhruba 15 minut, pokud však použijete čerstvé listy, louhujte pouze 5 minut.

Abychom se neorientovali jen na pochutiny a nápoje, tak vám představíme i výborný pampeliškový salát, jímž se můžete v letních měsících krásně osvěžit. K jeho přípravě budeme tentokrát potřebovat mlaďoučké, světle zelené listy smetanky. Ty pečlivě omyjeme, usušíme a natrháme na malé kousky, jež pak dáme do mísy vytřené stroužkem česneku a promícháme s troškou nadrobno nakrájené cibule.

Dresink je také vcelku snadný na přípravu, stačí vám troška oleje, jenž promícháte s troškou soli a pepře. Mícháme do té doby, dokud se sůl s pepřem v oleji úplně nerozpustí, pak přidáme trošku octa. Dresink do salátu nalijte až při podávání. Pokud máte v oblibě chutné krutony, nic vám nebrání v jejich přípravě a přidání do salátu. Nechte si chutnat.

Novinky E-mailem

Přihlašte se k odběru novinek. Budeme vám zasílat zajímavé články a novinky.

Novinky E-mailem

Přihlašte se k odběru novinek. Budeme vám zasílat zajímavé články a novinky.