Držíte dietu a máte chuť na nějakou pochoutku, která neshoduje s vaším aktuálním hubnoucím jídelníčkem? Existuje spousta možností, jak tento problém obejít a zůstat neposkvrněnými. V tomto článku se podíváme na to, jak mlsat, a přitom neporušit nastolený dietní plán. Věřte tomu, že hřešit se dá i zdravě.
Otázkou zdravého hřešení by se měl zabývat každý, kdo drží dietu. Ta by vás svým způsobem neměla nijak omezovat. Tedy aspoň v tom případě, když si k hříchu zvolíte potravinu, jež může mít zdraví prospěšné účinky. Pochutiny, jež tyto účinky nemají, se však dají různě nahradit. Věřte tomu, že od této chvíle budete moci „hřešit“ zdravě.
Čokoláda může být zdravá
Hned po přečtení nadpisu tohoto odstavce jste asi kroutili hlavou a pokládali si otázku, jak je možné, aby se čokoláda mohla stát zdravou pochutinou. Ona však opravdu blahodárné účinky má, ovlivňuje totiž nervovou soustavu, zmírňuje vypětí ve stresových situacích, ale také působí i na správnou funkci cévního systému.
Její účinky však závisí na tom, po jaké čokoládě v obchodě sáhnete. Pokud chcete mlsat zdravě, měli byste si pořídit čokoládu hořkou s co nejvyšším obsahem kakaa. Při její konzumaci bychom měli být obezřetní. Rozhodně bychom ji neměli jíst příliš často.
Nahraďte rafinované cukry
Pečete rádi nebo si rádi sladíte nápoje? Zkuste se v obou případech vyhnout rafinovaným cukrům, jež jsou pro náš organismus těžko štěpitelné. Nahraďte je například medem. Můžete však vyzkoušet i sladění ovocem. Je to asi zvláštní způsob, ale pomůže vám v něm šťáva vymačkaná z ovoce. S její pomocí použijete přírodní a zároveň čerstvé sladidlo. Přidanou hodnotou pak rozhodně bude i spousta vitamínů a dalších zdraví prospěšných látek.
Vyměňte bílou mouku za celozrnnou
Bílá mouka je oproti té celozrnné ochuzená o spoustu vitamínů a minerálů. Avšak problémem může být také nedostatek enzymů, jež poté pomáhají k lepšímu trávení. Toto je důvodem, proč pacienti s celiakií nesmí konzumovat potraviny obsahující bílou mouku. Nedostatek enzymů je totiž mimo jiné příčinou toho, že není nastartováno štěpení škrobů. Výrobky z bílé mouky tedy nikdy nejsou strávené kompletně.
Upečte si dietní zákusky
Potraviny, jež jsme si popsali výše, nám otvírají spoustu možností pro upečení nebo přípravu nepečených zákusků, dortů a podobných lahod. Je jen na nás si vybrat, na co zrovna máme chuť, protože teď už opravdu záleží jen na našich chuťových pohárcích.
Je libo domácí tiramisu? Toto není žádný problém. Stačí jen když nahradíte cukrářské piškoty zdravějšími cereáliemi. Částí cereálií posypte dno formy, v níž budeme tiramisu připravovat. Na tuto vrstvu pak naskládáme kompotované ovoce.
Pokud však máte čerstvé ovoce, můžete jej použít a dezert bude o to lepší. Na tuto vrstvu pak namažeme hmotu, jež vznikne po smíchání krabičky nízkotučného tvarohu, trochy mléka a trochy kakaa. Tuto vrstvu pak opět posypte cereáliemi, na ty naskládejte ovoce a opět potřete směsí.
Poslední vrstvu by měly tvořit opět cereálie, které byste měli na konec posypat kakaem. Teď už nezbývá nic jiného než dezert strčit do ledničky a nechat do druhého dne odpočívat. Tento dezert vám jistě udělá radost a pochutnáte si na něm.
Závěrem
Iniciativě se meze nekladou, a proto můžete vyzkoušet spoustu dalších zajímavých kombinací. Třeba se vám podaří vytvořit nějakou podobnou zdravou dobrůtku, na níž si rádi smlsnete. Můžete si klidně i něco zdravého upéct, nemusíte nutně tvořit jen nepečené dezerty.